#article.title#
Nemocnica Snina  Oddelenia  Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

odd-gynPrimár: MUDr. František Pavlovčin                                    057/7871 231

Zástupca primára: MUDr. Danka Kunášová                     057/7871 249

Lekári:

  • MUDr. Diana Hrehová Kulanová
  • MUDr. Mikuláš Magdolinič
  • MUDr. Ladislav Kubalík
  • MUDr. Vladimír Klacik
  • MUDr. Miloš Pisák
  • MUDr. Barbora Kalaninová  Todáková 
  • MUDr. Dominika Regec

Vedúca sestra: Mgr. Iveta Gajdošová, MBA                 057/7871 210


Charakteristika oddelenia

Gynekologicko – pôrodnícke oddelenie Nemocnice Snina, s.r.o. zabezpečuje komplexnú gynekologicko – pôrodnícku starostlivosť pacientkam v regióne a rovnako aj pacientkam zo širokého okolia.

Poskytujeme komplexnú diagnostickú a liečebnú starostlivosť, v plnom rozsahu koncepcie odboru pre viac ako 20 000 žien nášho regiónu, ako aj žien z iných regiónov, ktoré naše zariadenie novo alebo opätovne vyhľadávajú.

Gynekologick o- pôrodnícke oddelenie je tvorené lôžkovou a ambulantnou časťou.

Lôžková časť pozostáva z oddelenie gynekologického, s pooperačnou starostlivosťou, oddelenia rizikovej gravidity, oddelenia šestonedelia s pôrodnou sálou a operačnou sálou.

Oddelenie má celkom 30 lôžok, z toho 1 nadštandardnú dvojlôžkovú izbu so sociálnym zariadením, TV, chladničkou, s možnosťou stravovania a prijímaním návštev na izbe nad rámec návštevných hodín. (viď.- Návštevné hodiny nižšie)

Ambulantná časť pozostáva z príjmovej a pohotovostnej ambulancie.

Gynekologicko- pôrodnícka ambulancia je v prevádzke denne.

Ambulancia, ktorá je súčasťou nášho oddelenia, poskytuje liečebno- preventívnu starostlivosť registrovaným pacientkam. Taktiež zaisťuje konziliárne vyšetrenia pre obvodné gynekologické ambulancie.

Na gynekologickej zákrokovej malej sále sa vykonávajú výkony v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Informácie pre pacientky

Dôvody príjmu na gynekologicko - pôrodnícke oddelenie:

-       pacientka pred operáciou

-       pacientka na malý, jednodňový zákrok

-       pacientka na hospitalizáciu

-       pacientka na pôrod

 

Pacientka pred operáciou:

Pacientky pred plánovanou operáciou sa hlásia s doporučením od svojho ambulantného gynekológa v príjmovej ambulancii primára do 14:00 hodiny v priebehu pracovného týždňa. Najlepšie neoperačné dni, teda pondelok, stredu a piatok.

Čakacia doba pred operáciou závisí na type výkonu a danej poisťovne a je spravidla niekoľko dní až týždňov.

Väčšinu operácií vykonávame miniinvazívne (laparoskopicky, hysteroskopicky), tým je zaistená krátka doba hospitalizácie (1-3 dni), rýchlejšia rekonvalescencia pacientky a tiež menšia pooperačná bolestivosť.

Hysterektómiu (odstránenie maternice) operujeme klasicky abdominálnou cestou alebo vaginálne, dĺžka hospitalizácie 7 dní.

Deň príjmu vám určí primár, alebo lekár odd. pri objednávaní na operáciu.

Na hysteroskopiu - HSK je príjem zväčša ráno o 7:00 hodine dňa operácie.

U operácií vyžadujúcich si viac dní hospitalizácie je príjem v deň pred operáciou do 12:00 hodiny, kedy budete poučená o nasledujúcom postupe, nočnej príprave, jedlo je povolené prijímať do 18:00 hodiny, a tekutiny do polnoci.

 

Pacientka na malý, jednodňový zákrok:

Neakútne výkony vykonávame v priebehu celého týždňa, okrem víkendov a sviatkov na zákrokovej sále. Je nutné odporúčanie ambulantného gynekológa.

Akútne výkony, robia sa denne, aj mimo ordinačných dní a hodín, teda podľa potreby aj cez víkendy a sviatky a bez odporúčania ambulantného lekára.

Ráno je nutný príchod na 7:00 hodinu, nezabudnite prísť s odporúčaním a ostať nalačno, minimálne 6 hodín, teda od polnoci neprijímať potravu, tekutiny a nefajčiť.

 

Pacientka na hospitalizáciu:

Nutnosť hospitalizácie určí ambulantný lekár, alebo lekár našej nemocnice.

Ak vás odoslal ambulantný lekár na príjem prichádzate v ordinačných hodinách s doporučením.

Samozrejme naše zariadenie príjma aj akútne prípady a to každý deň a v každú hodinu nepretržite.

Príznaky gynekologických akútnych stavov:

-       krvácanie

-       bolesť

-       poruchy menštruácie

-       podozrenie na infekcie močovopohlavných ciest

Príznaky tehotenských akútnych stavov:

-       krvácanie

-       bolesť

-       kontrakčná činnosť pred 36 t.g.

-       odtok plodovej vody pred 36 t.g.

-       vysoký tlak krvi, bolesť hlavy, búšenie srdca v kľude, dýchavičnosť

-       nevoľnosť, zvracanie, po každom jedle či prijatí tekutín- hrozí dehydratácia

-       neustávajúce hnačky- hrozí dehydratácia

-       nepociťovanie pohybov plodu (pohyb by mal byť aspoň jeden za 20 minút, sleduje sa to po dobu 1 hodiny v kľude) do 36 t.g.

-       horúčky, ktoré nereagujú na lieky znižujúce teplotu

-       a rôzne iné

 

Pacientka na pôrod:

Na pôrod sa mamička hlási pri dverách na pôrodnú sálu, pôrodnú asistentku upovedomí zazvonením.

Kedy prísť do pôrodnice :

-    pri pravidelnej kontrakčnej činnosti- prvorodička každých 5 minút kontrakcie, viacrodička  každých 10 minút („Poslíčkov“ a kontrakcie môžete rozlíšiť pomocou nasledujúcich znakov: kontrakcie sú pravidelné, interval sa skracuje a intenzita sa zosilňuje. Pokiaľ si nie ste istá, je i tak lepšie prísť na vyšetrenie)

-       pri odtoku plodovej vody- plodová voda odteká stále po malých či väčších častiach od prasknutia plodových obalov

-       pri krvácaní (hneď ak je silné, že je nutné mať vložku alebo sú prítomné aj koagulá- krvné zrazeniny)

-       pri podozrivých tlakoch na spodný segment, či konečník

Ak by malo byť vaše tehotenstvo ukončené z rôzneho dôvodu cisárskym rezom a viete to dopredu, pri každom podozrení prísť ihneď do nemocnice. Pri príjme hneď hlásiť lekárovi, že gravidita sa má ukončiť s.c.- cisárskym rezom. Mali by ste mať so sebou aj interné vyšetrenie.

 

Príjem na ukončenie tehotenstva- potermínová gravidita, iný dôvod:

V takom prípade prídete na príjem v ordinačných hodinách doobeda do 12:00 hodiny, alebo hneď ako vás na príjem odošle váš ambulantný lekár, a o ďalšom postupe ukončenia pôrodu, či už to bude vyvolávaný spontánny pôrod, alebo pôrod s.c. sa rozhodne v nemocnici.

 

Príjem na plánovanú s.c.:

Objednanie a postup je rovnaký ako pri prijatí na viacdňovú hospitalizáciu pred operáciou.


   Informácie pre pacientku pred anestéziou 

   Informácie pre pacientku o lokálnej anestézii 

 

   

   Práva pacientov 

   Charta práv pacienta 

   Etický kódex zdravotníckeho pracovníka 

 

So sebou si do nemocnice nezabudnite zobrať

  • doporučenie od svojho ambulantného gynekológa
  • interné predoperačné vyšetrenie, eventuálne aj predanestetické vyšetrenie
  • lieky, ktoré bežne užívate
  • prezuvky, hygienické vložky, nočnú košeľu
  • neperlivé tekutiny, pri hospitalizácii na jeden deň – jednodňová starostlivosť aj nejaké ľahšie jedlo
  • veci osobnej potreby

 

V rámci predoperačnej prípravy

·         je nutné prísť nalačno, nepiť tekutiny (minimálne 6 hodín pred príjmom do nemocnice, ak sa jedná o jednodňovú hospitalizáciu)

·         pacientka by mala byť nenalíčená,  mať odlakované nechty (pri umelých nechtoch by mal byť aspoň jeden necht odtránený, najlepšie na ukazováku ľavej ruky)

·         odstránený piercing v oblasti nosa , úst, či jazyka

Čo si so sebou priniesť do pôrodnice?

  • dokumenty: tehotenský preukaz, občiansky preukaz, preukaz poistenca, (pokiaľ nie ste s partnerom zosobášení, je potrebné priniesť si priznanie otcovstva z matriky, aby sa dieťa mohlo volať po oteckovi)

  • lieky: pokiaľ dlhodobo užívate lieky, prosím prineste si ich so sebou

  • veci osobnej potreby: prezuvky, nočná košeľa 2x, pôrodnícke vložky, kojenecká podprsenka 2x, absorbčné vložky do podprsenky, jednorázové sieťkové nohavičky, alebo bavlnenú bielizeň, príbor, hrnček, hygienické potreby

  • veci pre novorodenca pri príjme: mastička na zadoček, vlhčené utierky, Pampersky- (6 na deň), 2x bavlnenú plienku na kojenie, poprípade aj cumlík

  • Veci pre bábätko, v ktorých pôjde domov si nechajte priniesť až v deň odchodu z pôrodnice.

Pôrod

Aj napriek rokom praxe je pre nás každý pôrod výnimočný.

Samozrejme uprednostňujeme spontánny pôrod, kedy dochádza k pôrodu samovoľne a príznakom jeho začiatku je jeden z dôvodov, prečo prichádzate do pôrodnice, či už je to kontrakčná činnosť, odtečenie plodovej vody, alebo špinenie a pod..

Pokiaľ pôrod nezačne spontánne, so súhlasom pacientky pri potermínovej gravidite odporúčame indukciu pôrodu, teda jeho farmakologické vyvolanie. Samotná indukcia prebieha pomocou tablety prostaglandínu, ktorú vložíme do krčka maternica. Tá vyvolá kontrakčnú činnosť a ďalší pôrodný dej prebieha normálne.

Ak je nutná indukcia pôrodu z iných dôvodov, na ich posúdenie a zváženie stavu je tím lekárov na čele s primárom oddelenia.

Po pôrode je dieťa, pokiaľ to jeho stav dovoľuje, priložené na telo matky. Po odstrihnutí pupočníka si dieťa na chvíľku „požičia“ novorodenecká sestra, poprípade lekár, aby si ho skontrolovali, ošetrili, očistili, odmerali, odvážili a zabalené ho naspäť donesú matke. Ak si to rodička žiada a stav dieťaťa to dovoľuje, je možné prvé priloženie a ponechanie dieťaťa na pôrodnom boxe.

Tretiu dobu vedieme v našom zariadení v súlade s odporúčaním gynekologickej spoločnosti a Svetovej Zdravotníckej Organizácie zásadne aktívne, to znamená, že po pôrode plodu Vám podáme vnútrožilovo jednorazovo Oxytocín.  Ten skráti dobu odlúčenia placenty a  krvná strata je významne nižšia, čím sa redukuje potreba transfúzie krvi. 

Ďalšie dve hodiny ostáva mamička na pôrodnom boxe, hovoríme o 4.dobe pôrodnej, kedy je sledované krvácanie, sťahovanie maternice, vitálne funkcie a celkový stav mamičky, kedy nesmie prijímať jedlo ani tekutiny. Po 2 hodinách vás pôrodná asistentka nachystá na prevoz na oddelenie šestonedelia.

Sme pripravení prediskutovať aj Vaše individuálne požiadavky. Nie všetky sú medicínsky zdôvodnené, preto ich akceptovanie podlieha schváleniu našej pracovnej skupiny. V rizikových prípadoch, aby sme predišli možnému ohrozeniu zdravia a života rodičky a dieťaťa, samozrejme jednáme ihneď.

Dôležité pojmy:

Amniotómia – prerušenie plodových obalov, ktoré slúži na zefektívnenie pôrodnej činnosti. Pri odtoku plodovej vody hlavička tlačí na dolný segment maternice, a tým sa zvyšuje vyplavovanie endogénneho oxytocínu. Amniotómia sa obvykle robí pri otvorení bránky na 3-4 cm.

Epiziotómia - nástrih hrádze, nevykonáva sa rutinne. Epiziotómiu je potrebné vykonať v prípade, ak dieťa počas vypudzovacej doby trpí nedostatkom kyslíka alebo pôrod  nepostupuje. Vykonanie epiziotómie nebolí, robí sa na vrchole kontrakcie. Pôrod bez pôrodného poranenia je skôr výnimkou ako pravidlom.

Vykonávame tiež odbery pupočníkovej krvi pre uchovanie kmeňových buniek. Odber sa hlási vopred najlepšie pri príjme alebo určitý čas pred pôrodom, aby na prípravu setu mala pôrodná asistentka dostatok času. 

Otec pri pôrode

Vieme, že narodenie potomka sa stáva veľkým spoločným zážitkom pre oboch budúcich rodičov, preto túto možnosť umožňujeme.

Cena za prítomnosť sprevádzajúcej osoby je 20 €.

Počas pôrodu umožňujeme prítomnosť  iba jednej z vašich blízkych osôb na pôrodnej sále (dôvodom je priestorová kapacita). Očakávame, že vaša blízka osoba bude rešpektovať naše zvyklosti počas pôrodu (opísané vyššie) a nebude aktívne zasahovať do pôrodného deja. V prípade, že bude rušiť priebeh pôrodu, resp. správať sa neprístojne, vyhradzujeme si právo túto osobu vykázať z pôrodnej sály.

Návštevné hodiny

  • pondelok – piatok: od 15.00 – 17.00 hod
  • sobota – nedeľa:    od 13.00 - 15.00 hod

Návštevné hodiny na nadštandardnej izbe sú každý deň od 10:00-21:00 hod, mimo 18:00-19:00, kedy je čas vyhradený na večernú vizitu.

Aktuality

12
mar

Rozšírenie portfólia chirurgických...

Vážení pacienti, dovoľujeme si Vás informovať, že  do portfólia chirurgických  operačných  výkonov na chirurgicko-traumatologickom...

12
mar

Zmena telefonickej dostupnosti odborných...

Vážení pacienti, vzhľadom na stupňujúcu sa frekvenciu telefonických hovorov a dotazov na odborné ambulancie počas ordinačných hodín sme po dôkladnom...

18
aug

Pozvánka na VII. Sninské zdravotnícke dni...

Nemocnica Snina, s.r.o. a Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek v Humennom Vás srdečne pozývajú na celoslovenskú konferenciu pod záštitou...

14
feb

Nový mamografický prístroj v Nemocnici...

Nemocnica Snina, s.r.o. spustila prevádzku nového mamografického prístroja na rádiodiagnostickom oddelení.

23
jan

Oznam - ortopedické konzultácie

Nemocnica Snina, s.r.o. oznamuje, že  ortopedické konzultácie  na chirurgicko-traumatologickom oddelení vykonávame v čase prítomnosti ...

07
nov

Ordinačné hodiny vakcinačného centra dňa...

  Nemocnica Snina, s.r.o. oznamuje, že vakcinačné centrum bude najbližšie otvorené dňa  16.11.2022 /streda/ .

31
okt

Oznam - očkovanie proti COVID-19

Nemocnica Snina, s.r.o. oznamuje, že počínajúc  piatkom 04.11.2022  spúšťa vo vakcinačnom centre  očkovanie vakcínou Comirnaty...

30
aug

Poďakovanie Občianskemu združeniu...

Nemocnica Snina, s.r.o. vyslovuje poďakovanie  Občianskemu združeniu WellGiving  za dar vo forme finančných prostriedkov vo výške 1000,-...

11
júl

Oznam - objednávanie sa na mamografické...

  Oznamujeme verejnosti, že Nemocnica Snina, s.r.o. spustila prevádzku mamografického pracoviska.